Likumdošana

Elektroniskās cigaretes lietošana = tabakas smēķēšana?

Smēķēšanas definīciju var papildināt ar elektroniskās cigaretes lietošanu

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien atbalstīja priekšlikumu, kas paredz par smēķēšanu noteikt arī elektroniskās cigaretes lietošanu.

Deputāta Romualda Ražuka priekšlikums, kura autors ir Latvijas Ārstu biedrība, paredz papildināt smēķēšanas definīciju, nosakot, ka smēķēšana ir arī process, kad tiek lietota elektroniskā cigarete tādā veidā, ka no elektroniskās cigaretes izdalās vielas, kuras var ieelpot.

Patlaban likums nosaka, ka smēķēšana ir process, kura laikā notiek tabakas izstrādājuma vai augu smēķēšanas produkta apzināta aizdedzināšana un lietošana tādā veidā, ka tos var ieelpot, un kura rezultātā izdalās dūmi.

LĀB prezidents Pēteris Apinis skaidroja, ka patlaban cilvēkiem izveidojies priekšstats, ka elektroniskās cigaretes varētu būt mazāk kaitīgas, bet īstenībā tās arī atstāj negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību. Arī bērniem rodas iespaids, ka elektroniskās cigaretes ir mazāk kaitīgas, piebilda LĀB prezidents, uzsverot, ka nepieciešams precīzi definēt regulējumu attiecībā uz elektroniskajām cigaretēm.

Savukārt Latvijas Tirgotāju asociācijas juriskonsults Austris Kalniņš norādīja, ka šāds priekšlikums ir pārsteidzīgs, jo paredzēts izveidot valdības darba grupu, kas pētīs šo jautājumu.

Tikmēr deputāte Elīna Siliņa vaicāja, vai likumā nebūtu jādefinē pasīvā smēķēšana. Apinis šādu ierosinājumu vērtēja ļoti pozitīvi un solīja piedāvāt komisijai konkrētu priekšlikuma redakciju.

Kopumā grozījumiem likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” uz otro lasījumi ir iesniegti 30 priekšlikumi, daļa no kuriem arī paredz palielināt vecumu, no kura drīkst iegādāties tabakas izstrādājumus. Daļu no ierosinājumiem iesniegusi arī LĀB, kurai nav priekšlikumu iesniegšanas tiesībām, tāpēc deputāti dažus no tiem iesniedza arī savā vārdā.

Komisija šodien izskatīja tikai daļu no šiem priekšlikumiem un šo darbu turpinās turpmākajās sēdēs. Komisijas deputāti šodien arī vienojās lūgt Ekonomikas ministriju (EM), Finanšu ministriju (FM), Iekšlietu ministriju (IeM), kā arī Veselības ministriju (VM) sniegt atzinumus par priekšlikumiem, kas paredz stingrāk ierobežot tabakas izstrādājumu pārdošanu.

Kā ziņots, šis likumprojekts paredz aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem, lodžijām, kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās, kā arī uz publisko ēku vai būvju balkoniem un lodžijām un tuvāk par desmit metriem no daudzdzīvokļu dzīvojamo māju un publisko ēku vai būvju ieejām, ārējām kāpnēm vai lieveņiem.

Avots: LETA